twitter
rss

Кажу да је постати сестра најодговорнији посао на свету. И јесте тако, јер сам и сама старија сестра. Данас је у улози старије сестре Милица, јунакиња едиције која носи исти назив. Како се Милица снашла у улози старије сестре, сазнајте.



Милица је приметила да се њени родитељи помало чудно понашају. Сваки час се нешто дошаптавају... потајно се смешкају... плачу, и то кришом...- Чудно, баш чудно! - говорила је себи.



Деца увек осете када се нешто спрема. Сваки потез родитеља, сваки поглед, сваки уздах, сваку реч понаособ тумаче. 

Једне вечери, када се увукла испод јоргана, тата и мама су дошли на ивицу њеног кревета. Очи су им блистале од среће.- Имамо нешто важно да ти кажемо - рекла је мама.- Чекамо бебу! - углас су обоје узвикнули.- Бебу? Чекамо бебу? Изистински?! Постаћу старија сестра!



Али, какве све одговорности носи та титула? Веровали или не већу од свих одговорности које можете замислити.

Понекад, увече, Милица није прeстајала да размишља и сањари.- Постаћу старија сестра, разумеш, медо. Не знам хоћу ли се добро показати.



Чему треба учити брата? Како га васпитати? Како га научити свему? А шта је то све? Само Милица зна. 

Увече је тата одвео Милицу у ресторан да прославе рођење њиховог маленог Ђорђа. - Знаш - казао је тата - ако икада осетиш да ти поклањамо мало мање пажње но раније, мораш нам рећи... Испрва можемо негде да погрешимо. Али ја ти обећавам да ћемо дати све од себе да будемо што бољи. У сваком случају, у једно сам сигуран: ти ћеш бити најбоља старија сестра на свету!- А ти си, татице, најбољи тата на свету!



Љубав је нешто што се речима не може описати. За љубав не постоје речи. Посебно ону врсту љубави сестре.

П.С. Значај књиге "Милица постаје старија сестра" лежи управо у љубави родитеља према деци и сестре према брату. Пуна емоција, разумевања и љубави. Да, љубав се не може описати, али је зато можете осетити у свакој реченици ове књиге. Препоручила бих је свима онима који ће постати родитељи. Свим оним девојчицама које ће постати сестре. Свим оним дечацима који се постати браћа. Свима онима који чувају оно што је најлепше у нама. А то је породица која воли, разуме и верује.

П.С.С. Хвала издавачкој кући ЕвроБоок на послатој књизи. Вашу књигу можете пронаћи на: http://www.evrobook.com/milica-postaje-starija-sestra.html#sthash.MHFpSU48.dpbs

Да није лако бити девојчица, већ смо установили. Чинило се да само девојчице имају проблеме који се чине нерешивим. Међутим, није тако. Данас имам прилику да вам представим књигу "Како да преживиш ако си дечак", аутора Жак Арена и Бернадет Косте-Прад, која доказује да дечаци преживљавају сличне проблеме као и девојчице.

Слика преузета са: http://www.kcknjizara.rs/?b=C292

"Гле, књижица о дечацима!", рекао си, помало зачуђено, када си угледао корице ове књиге... Имаш право, ви не падате на књиге које говоре о вама. На први поглед, могло би се помислити да вас занимају само фудбал и видео-игрице! А ми ипак мислимо да те мучи исто толико питања као и девојчице. Само што дечаци ређе о томе разговарају. 

За сваки проблем, постоји решење. И за свако питање постоји одговор. Ма колико се сакривали иза видео игрица, аутори ове књиге су пронашли начин да ти одгонетну период одрастања и то путем следећих питања:

  • Да ли дечаци смеју да плачу?
  • Живим само с мамом и то је теско. 
  • Никад нисам упознао оца.
  • Не волим спорт.
  • Радио сам "оне ствари" са неком одраслом особом.
  • Често желим све да поразбијам!
  • Једна девојчица залепила се за мене
  • Не примећује ме једина девојчица која ми се свиђа.
  • Сви моји другови имају девојке, само ја немам.
  • Још се плашим мрака.
  • Не могу да се одвојим од видео-игрица.
  • Моји родитељи су желели ћерку.
  • Још пишким у кревет!
  • Презнојавам се и то је грозно.
  • Сав сам бубуљичав!
  • Не могу да се скрасим на једном месту.
  • Не успевам да нађем праве речи за оно што мислим.
  • Веома сам стидљив.
  • Дирам свој полни орган.
  • Мислим да ми је полни орган сувише мали.
  • Гледао сам порнић.
  • Мама ме понекад баш нервира!
  • Мог оца је баш брига шта ја радим!
  • Лепо ми је с девојчицама и кажу ми да сам хомић.
  • Осећам се тако јадно малим поред других.
  • Девојчице све раде боље од мене!
  • Нажалост, имам само сестре.
  • Пушио сам више пута и плашим се да нећу моћи да оставим цигарете.
  • Не умем да разговарам с девојчицама.
  • Старији дечаци су ме нарерали да правим глупости.
  • Привлаче ме дечаци.
  • Заљубљен сам у најбољу другарицу и не усуђујем се да јој то кажем. 

Сви проблеми који су део једног одрастања сада се налазе у једној књизи. Књизи која поред конкретног решења проблема пружа и савете који су и више него довољни да "преживиш ако си дечак".

П.С. Књига "Како да преживиш ако си дечак" улази у психу детета на начин који само дете може да разуме. Не чуди чињеница да је доживела огроман успех, с обзиром на број проблема о којима се усуђује да полемише. Због обиља проблема којима се бави препоручила бих ову књигу првенствено родитељима, да се подсете са којим проблемима може да се суочава дете. Такође бих је препоручила и свим дечацима, да виде да нису сами са својим проблемима. 
П.С.С. Хвала издавачкој кући Креативни центар на послатој књизи. Вашу књигу можете пронаћи на: http://www.kcknjizara.rs/?b=C292


Јелена Стошић, M.Sc.

Авантура Тома Гејтса се наставља. Савршени свет се претвара у савршене изговоре. Књига Лиз Пишон, Изванредни изговори (и друге добре ствари), представља наставак првог романа ка свим пољима које нисте очекивали. Уникатна прича о одрастању, проналажењу себе и изговора који чине једно детињство.


Пробудио сам се јутрос и изненада се сетио нечег што је апсолутно САВРШЕНО. НЕМА ШКОЛЕ ЦЕЛЕ ДВЕ НЕДЕЉЕ. Могу да заборавим СВЕ лекције (и све што ме нервира - као што је на пример, Маркус Мелдру). А могу да се усредсредим само на ДОБРЕ ствари као што су:- Налажење нових начина да изнервирам Дилију. (А има их онолико!)- Цртање сличица (које нервирају Дилију).- Блејање у ТВ и ждрање карамел вафли.- Ждрање карамел вафли и буљење у ТВ. И оно најважније... Свирка у бенду са Дереком (најбољим другаром и комшијом).


Савршени свет Тома Гејтса не може бити савршенији. Нема школе. Нема књига. Нема домаћег задатка. Или се само чини да нема.

ХА! ХА! Имаш фрку. Мама хоће да те види овог часа. ЛУЗЕРУ!(...)Када сам дошао до маме видео сам да држи у руци писмо из школе. Напињем се из све снаге да се сетим БИЛО ЧЕГА што би могло да буде проблем.
Не... не могу ничег да се сетим. (Невин сам.)Али по томе како ме Мама гледа, у фазону /Шта имаш да кажеш у своју одбрану?/ нешто сам сигурно предвидео. Пружа ми писмо да га прочитам.
ОКЕЈ, сетио сам се.


Домаћи задатак! Онај исти домаћи задатак који је имао свој савршени изговор зашто није урађен. Онај исти домаћи задатак који се истог тренутка мора урадити.

„Најбољи тренутак је овај садашњи“, рекла је мама и додала: „Нећеш спавати код Дерека док не урадиш свој домаћи.“


Најбољи тренутак, садашњи тренутак, прераста у тренутак катастрофе. Тренутак када не постоји ни мало инспирације која би олакшала надолазећу катастрофу. Како први приказ, који је говорио о 3ОРТАКА није успео, требало је озбиљније приступити изради истог. Озбиљнији приступ је подразумевао озбиљнију литературу. Правац по књигу. Књигу о дрвећу. И приказ је готов. И распуст од две недеље може да почне. Чини се да тај распуст траје вечно, али не. Дружење са Дереком, рођаци, гледање најстрашнијег филма, зубобоља и последњи дан распуста.

Лоша вест је да ми зуб сева с времена на време. Не могу да верујем да је распуст ТАКО БРЗО прошао и да сутра опет идем у школу.
Ако мами кажем за зуб, можда ћу добити слободан дан. Али то би значило:1. Да треба да идем код ЗУБАРА.2. Да треба да истрпимсве што ми раде са зубом.3. Да дуго НЕЋУ моћи да једем СЛАТКИШЕ или било шта што има шећер.4. Да треба да надокнадим пропуштене домаће задатке. 

Гора вест од зубобоље је повратак у школу. Знајући Тома Гејтса повратак у школу је значио само једно. Много изговора. Како ће бити оцењен рад који говори о дрвећу? Да ли ће уопште бити оцењен? Како ће се ученици провести на излету? Како ће Том Гејтс представити свој рад у природи? Како ће Маркус бити ухваћен у превари? И најважније питање: Како ће бенд Тома Гејтса доживети успех? Сазнајте у више него узбудљивом роману који ће вам потврдити како детињство може бити забавно.

П.С. Детињство је разлог који се налази у основи препоруке ове књигу. Све оно што чини једно детињство, укључујући и изговоре је довољан разлог за све што чини дете оним што јесте. Дете коме је игра важнија од књиге. Дете коме је слобода важнија од школске клупе. Значај ове књиге је управо у томе што је ово једна од оних књига коју ће деца заволети управо због стила којим је написана, као и због саме приче. Нису све књиге досадне. Покажите деци да постоје и забавне књиге које и те како могу да поуче. Само тако ћете развити читалачке навике детета. Само тако ћете развити љубав према писаној речи.
П.С.С. Хвала издавачкој кући Лагуна на послатој књизи. Вашу књигу можете пронаћи на: 


Јелена Стошић, М. Sc.

Сигурно се сећате својих школских дана. Да, говорим о оним данима када смо спознавали властиту природу, стицали основна знања, вештине и навике. Данима када смо се по први пут заљубљивали. Неки од нас заувек живе те дане, као учитељи и учитељице; други их изнова проживљавају. као родитељи; а трећи их живе. Управо сада. Управо ових дана када се завршио школски распут и када су сели у школске клупе. Свако, и ученици и родитељи и учитељи и учитељице, свесни су да се од дана поласка/повратка у школу мења све оно на шта смо претходно навикли. Књига Ивоне Бжезинове, Зачарана учионица, мења виђење свега на шта сте навикли, руши стандарде и стереотипе који су важили у васпитно-образовном систему.


Нема збора, била је то лепа учионица.
Окречена у бело, учионица је имала огромну црну таблу и слике у боји по зидовима. Било је доста столова и дупло више столица. Али чему све то кад је била сасвим, али сасвим, празна.„Ево децо, доводим вам новог ђака“, казала је учитељица Орахова само што је ушла на врата. „Надам се да, да... да... али где су сви?“ - промрмљала је очајно и не разумевајући гледала по празној учионици.„Овде!“ - цијукнула је једна школска торба.„“Овде сам“, одазвала се саксија с процветалим кактусом.„Овде, учитељице, овде“, зашушкао је плакат с таблицом множења.Учитељица је завртела главом и немоћно се спустила на столицу.„Јао“, зајечала је столица, а ногари су јој напрсли од терета.Учитељица Орахова је хитро устала и извинила се:„Столицо, извини, знам да сам тешка, требало би да држим дијету!“„Али ја нисам столица, зовем се Аница и презивам Весела“, зачуо се раздрагани глас. А и како другачије, кад је заиста то била Аница, која је увек Весела, чак и када добије слабу оцену из диктата.


Навикнута на свакојаке ситуације које су део васпитно-образовног процеса, учитељица није ни слутила да наилазе ситуације за које не постоји никаква припрема. Ситуације које наилазе имају и име, или још боље речено три имена.

Учитељица је, покушавајући да дође до врха мислила: „Тешко мени, када би ме видео директор како седам по деци! Шта би рекли Аничини родитељи кад би чули да сам села на ту јадну девојчицу? А нови ученик? Шта ли ће тек он да помисли?!“Али од новог ученика, који је малочас стајао поред учитељице, није било ни трага ни гласа. Врата су се с треском отворила - БАМ БУМ ДУМ - и разред је одједном био пун, препун деце.„Шта то би?“ - питала се учитељица.„Шта то би“ - питала су се и деца.У том тренутку врата су треснула и други пут и одједном се испред табле створио дечак. Коса му је била црња од табле а очи исколачене као да тражи некога.БАМ, БУМ, ДУМ, врата су се поново затресла а учитељица је помислила: „Ала је данас промаја!“ - и одмах кренула ка прозору да га боље причврсти, како се више не би отварао.Кад се окренула, на вратима није стајао нови ђак, сад су била двојица и, док су рекао трт-мрт, тамо су стајала тројица ђака! Први је био као други а трећи се од њих разликовао једино по томе што је његова црна коса била коврџава.


Од тренутка њиховог уласка у учионицу ништа више неће бити исто. Можда ће и све бити исто, јер се све мења на боље. Из часа у час. Кажу да се неприметно лако привикавамо на боље услове. Тако је и са условима које су створили ови дечаци који потичу из породице мађионичара. Ромске породице.

Другог дана, када су Лајош, Марош и Пишта Деметер прилазили школи, зачуло се однекуд из жбуња: Беж` те људи,иду црни Цигани,црни им дланови! Дечаци су застали.„Ми нисмо Цигани него Роми“ - узвикнуо је Лајош и претећи стрељао пгогледом око себе.„А нисмо црни“, додао је Марош. „Само црнокоси.“Пишта ништа није рекао, само је пажљиво разгледао своје дланове.(...)„Мама ми је казала да уопште не треба да се дружим са тим Деметеровим дечацима“, шапутала је Мадла другарицама једног дана на школском одмору.
„Је л`? А зашто?“ - избечила се Ратка.„Мама каже да су то Цигани. И да су Цигани прљави и краду.“ 

Нису деца та којима је у есенцији њиховог бића мржња. Одрасли су ти који стварају предрасуде и стереотипе. Одрасли су ти који својим мишљењем утичу на личност младог бића које нема формирано мишљење. А зашто? Ни сами не знају одговор. Деца не траже одговор. Деца траже забаву. Деца траже игру. Деца траже смех. А то је управо оно што су ова три дечака донела у учионицу која је на тренутке била зачарана. Да, зачарана триковима и зачарана маштом деце која је добијала боје и облике. Зачарана оном  која води тај разред, учитељицом која је заједно са децом уживала у сваком часу који је проживљавала са троје малишана.

„Видите, дечаци, ви сте заиста супер момци“, обратила се учитељица Лајошу Покусфуку, Марошу Покусфуку и Пишти Потколару. „Истина је да вам не иде математика... А ни читање... А ни писање... А ни прва сазнања о природи и друштву...“„Трећа, учитељице, трећа“, исправљао је Јакуб учитељицу.„Али зато вам музика, децо, иде од руке. Ви музику имате у крви.“„Како у крви?“ - зачудио се Алеш.„Како могу да имају музику у крви? Некако растворену?“Само што учитељица сада није слушала Алеша. Била је срећна што је најзад пронашла у чему су та тројица враголастих и у много чему неспретних дечака, најбољи. Зна се да је свако у нечему најбољи. Важно је пронаћи У ЧЕМУ.

П.С. Заиста је важно пронаћи себе. Заиста је важно пронаћи некога ко ће веровати у нас док проналазимо себе саме. Ову књигу препоручујем свим одраслима. Да би вратили веру у себе саме и оно што је у њиховој бити. Живот бриге без. Јесте брига нешто што је свакодневно у нама и око нас, али се можемо потрудити да је умањимо тако што ћемо пронаћи радост у себи, да бисмо знали да је препознамо око себе. Препоручила бих ову књигу деци. Да их подсети зашто је најлепше бити дете. Да их запита зашто верују у приче одраслих. Ова књига ће свима понудити много више од приче необичне учионице, понудиће причу о заљубљивању, одрастању. Причу о рушењу стереотипа само захваљујући учитељици која је довољно храбра да пронађе радост живота.
П.С.С. Хвала издавачкој кући Одисеја на послатој књизи. Вашу књигу можете пронаћи на: http://www.odiseja.co.rs/index.php/skolski-uzrast/290-zacarana-ucionica-3


Јелена Стошић, М.Sc.

Када Вам се нуди избор између цртаног филма и књиге већина радије бира цртани филм не мислећи о развоју читалачких навика код деце. Данас Вас уверавам да ћете се покајати ако се одлучите за цртани филм пре књиге, јер је у питању књига из едиције Калимеро и другари чије илустрације инспиришу. Иначе, књига Калимеро и чаробна оловка, прва књига наведене едиције Вам нуди причу која може додатно заинтересовати све да почну да се баве сликарством.


Часови су се завршили и сви ученици из Калимеровог разреда изашли су у двориште. Учитељица је отпратила Пјера и Скочка до улаза дајући им њихове цртеже. - Цртање портрета вас није баш надахнуло - рекла је учитељица. - Хајде, сигурна сам да ће сутра бити боље. 


Кажу да је свако јутро паметније од вечери. Да је сваки дан нова прилика. Али не и за Пјера.
-Ух! Што се цртања тиче начисто сам пробао! Пјеро е отишао из школе разочаран и обесхрабрен. Није ни прометио да га пријатељи чекају.- Дођите, не можемо Пјера оставити оваквог! Повикао је Калимеро. - Идемо до њега!



Кажу да нам је у тим сивим данима, данима у којима нема ни мало светлости, најпотребнији пријатељ. Или троје њих. 

Калимеро, Присила и Валеријано су покушали да развеселе свог пријатеља. Али Пјеро је и даље био тужан.- Плашиш се да ће твоја мама сазнати да си лоше урадио цртеж? - упитао је Калимеро. - Да, зато сам га бацио у смеће.Изненада, Пјерова мама је ушла у собу са цртежом у рукама.- Мој малени Пјеро, не разумем! Па ти иначе тако лепо црташ! Сигурна сам да твоја учитељица не препознаје твој таленат. Пребацићемо те у друго одељење!



Кажу да је у тим сивим данима, када нам је довољан пријатељ или троје њих, увек још један облак очекивања изнад главе онига који брине.

- О не! Молим те мама! Признајем, намерно сам лоше урадио јер су друга деца љубоморна.
- Добро Пјеро, али следећи пут рачунам на тебе, мој малени уметниче!
 

Можда су очекивања наше околине онај сиви облак који се чини тамнијим од осталих облака. Зато треба одвојити своје жеље, могућности и снове од очекивања околине. Неће бити лако. 

- Јадни Пјеро! Ако промени одељење , то ће заиста бити неправда! - рекао је Калимеро.Не брини, Калимеро, смислићемо неко решење... Сви у Млин! - узвикнула је Присила.


Да. У оним данима када се сваки облак чини тамнијим него иначе довољан је један пријатељ или троје њих. Пријатеља који сањају сниве заједно са вама. Пријатеља који
верује онда када нико други не верује у вас. Па ни Ви сами. љубав!!!!
П.С. Зато је важно, можда и најважније имати снаге да сањате. Снаге да маштате. Снаге да верујете. Само живите вас сан. Ни по коју цену снове околине. Зато препоручујем ову књигу одраслим особама да се подсете важности људи око нас. Да се сете колико је тешко бити дете које живи снове околине уместо својих снова. Зато је препоручујем и деци. Да никада не одустану. И када се чини да нема светлости, потражите је у Вама самима. Светлост која се налази у сваком од нас ће нам обасјати и најтамнији пут. 
П.С.С. Хвала издавачкој кући Evro Book на послатој књизи. Вашу књигу можете пронаћи на: http://www.evrobook.com/kalimero-i-drugari-1.html#sthash.9oDxOsCA.dpbs


Јелена Стошић, M.Sc.

Када би вам се прошлост, будућност и садашњост сусрели у једној тачки која се дешава управо сада, како бисте реаговали? Да ли бисте више мислили о пропустима у прошлости који су се одразили на вашу садашњост или бисте размишљали о будућности која је променљива управо од тренутка који се дешава сада и овде? Размислите. Пред Вама је „Ноћ и магла“, књига Данила Киша коју је приредила Мирјана Миочиновић, а која представља скуп драме и филмских сценарија.

Слика преузета са: http://www.arhipelag.rs/knjige/noc-i-magla/

Остало је питање које се пославља на почетку. Када бисте се вратили у прошлост, шта бисте променили? Да ли би то били догађаји који су обележили садашњи моменат или људи који су обележили ваше бивствовање? Како сте сигурни шта бисте изменили? То је проблем са којим се суочава јунак који, попут Кафкиног јунака, нема име, обележја, лица и наличја. Јунак који није сигуран у све тренутке који су део његовог живота, али је у исто време сигуран људи који су обележили његов живот. Људи због којих је такав какав јесте. Људи без којих се не би могло. Кажу да нико није случајно део нашег живота. Неки људи су ту да нас науче, други да нас подуче. У сваком случају, и једни и други нас обликују и чине да научимо да разликујемо пожељно од непожељног, добро од оног што се дефинише као мање добро. Једна од личности која је незаборавни део нашег живота је управо она која нас васпитава и образује. Личност која је учитељица живота. У случају нашег јунака, то је учитељица.

Младић: Е, госпођо улчитељице... Знате ли шта сте ми тада рекли, пре двадесет година. Не сећате се? Рекли сте ми: Ти ћеш постати позната личност, лекар, писац, инжењер, можда глумац... и вратићеш се једног дана у нашу варошицу да потражиш своју добру стару учитељицу, госпођу Риго... Ја ћу тада бити, како сте говорили, ја ћу тада бити стара седокоса госпођа, заборављена од свих, па и од своје деце, и само ћу размишљати о томе: господе, шта ли је сада са мојим ученицима, каква ли им је судбина донела пут? Где су? Шта раде? Стотине, хиљада мојих ученика, где су они сада? Тако сте говорили, госпођо Риго...


Зашто је младић остао без имена? Можда да би се истакла личност људи који су обележили њега. Да ли он трагајући за прошлошћу трага за самим собом? Колико нас покушава да објасни себе и своје поступке тако што ће суочити прошли са садашњим тренутком? Запитајте се. Зашто је магла оно обележје које нас најбоље дефинише? И зашто ноћ? Која је личност имала утицаја на младића? Сазнајте у драми која носи занимљиве контрасте личности, догађаја и свега онога што се налази у есенцији нас самих.

П.С. Ако покушате да одговорите на ова питања, почећете да корачате лавиринтом постојања. Лавиринтом који нема излаза, јер је излаз у нама самима. Решење смо ми сами. Ако покушате да нађете јединствено решење, немогуће је. Неко је рекао да човек годинама хода лавиринтом упознајући људе, преживљавајући свакојаке догађаје, сакупљајући раличите успомене. Сви ти људи, догађаји, успомене чине лавиринт који је у ствари наш лик. И пре него пођете у потрази за собом, запитајте се која је личност имала највише удела у вашем корачању. Стога, ову књигу препоручујем свим одраслим људима који трагају. Можда ће им бити смерница како почети причу која нема краја.
П.С.С. Хвала издавачкој кући Архипелаг на послатој књизи. Вашу књигу можете пронаћи на: http://www.arhipelag.rs/knjige/noc-i-magla/. Иначе на сајту издавачке куће Архипелаг, можете пронаћи актуелни конкурс за најлепшу фотографију са књигом поменуте издавачке куће /http://www.arhipelag.rs/vesti/konkurs-najlepse-fotografije-s-knjigom-arhipelaga-2/.

Јелена Стошић, М.Sc.