twitter
rss


Информациона ера нам је донела не само убрзани напредак технологије и друштва, већ и убрзано детињство. Свет детињства који је припадао само нама сада припада заједници. Да, припада заједници јер деца сваки детаљ свог живота објављују јавно и дају на коришћење свима онима који једва чекају исте.

Друштвене мреже су замениле друштво,
Поруке су замениле писма,
Онлајн (online) игрице су замениле радост живота (мислим на онај део када родитељи нису могли да нас врате куци када бисмо се заиграли).

Да ли смо у жељи да напредујемо, ми одрасли, изгубили дете у себи; а деца изгубила детињство?

Чини се да што смо постали активнији и доступнији на друственим мрежама постали недоступнији за комуникацију која чини есенцију нашег постојања. Чини се да што више на истим дајемо информације о нама самима губимо себе.

Како то спречити?

Сматрам да би деци уместо налога на друштвеним мрежама, требало отворити "налог" у библиотеци.
Уместо писања статуса купити једну малу свеску коју смо, такође, изгубили у трци за напредовањем?

Слика пронађена на Интернету

Требало би да се подсетимо имена те свеске- Дневник.
Више о Дневнику сазнајте од једне дивне даме, Маје Зорић, која сама прави исте:
Како да вам кажем, али дневник је озбиљна ствар. Он крије свакакве тајне, он је душа изван физичког тела. Он трпи, он даје одговоре. Реците ми, шта ако мама сазна да сам побегла са тог часа? Шта ако другарица сазна за тог вржљавог дечка кога сам пољубила? Обично ово буду разлози због којих се многи не усуђују на то. Не би требало водити дневник ако ће неко други доћи у прилику да прочита оно лоше написано о њему, или нешто што желите да сачувате. Научите скривања тог дневника.
Лични дневник чува опипљиве тајне! Треба га пазити, мазити и допуњавати. То је једини услов. Онда ће једнога дана ишчитавањем дати све одговоре.
Да нисам прочитала дневник Ане Франк, ја не бих знала како се осећа једна тако временски далека девојчица. Ја не бих разумела тај осећај и живела њен трен када сам закорачила у њену собу, када сам видела тај прозор о коме пише. Она је најбољи пример како дневник може да помогне у тешким данима, a како може и да постане бесмртан.
Не каже се тек тако да папир трпи све.Психолози тврде да је пожељно избацити негативне мисли на папир, и да је то неки корак ка ослобађању. Запите питања, запишите жеље, запишите љутњу, изгужвајте сузом папир. Користите речи као терапију. Записујте срећне тренутке јер ћете се и при сваком читању осетити срећно. Пишите о људима које сте на путу срели, о пределима које сте удисали...

1.      Представите се. (Име, презиме, занимање, хоби, ваша животна радост/филозофија)
Ја сам Маја Зорић. По професији сам Мастер ликовни уметник - сликар. Некада је то звање било кратко и јасно, академски сликар, временом се прича око тога закомпликовала. Мој хоби чине прегршт активности. Ова прича је мој хоби, ови дневници, затим ту је фотографија на филм, класичан балет, путовања. Назвала бих себе интровертним авантуристом који не жели да одрасте. Моја животна радост би био покрет, у смислу истраживања света, и естетике ствари. Остваривање константних тежњи ка нечему новом. Што се тиче филозофије, де/мотивишем се речима како смо овде само једном, и да би требало пронаћи своју плаву звезду, где год она била.



2.      Шта је, када и како је настао Дневник?
Дневници су настали у јуну ове године. Након свакодневног учења путем интернет часова које сам проналазила. Савладала сам програме, сликање сам имала у шаци, и онда је и сама идеја око штампе сама дошла. Било ми је сасвим логично да то буду весели дневници, блокчићи, свеске...



3.    Ко Вам помаже у изради дневника обзиром да је сваки уникатно дело? Колико је времена потребно да би се израдио један дневник
Свега овога не би било да немам тим дивних људи који све моје шарене идеје спроводе у дело. Цео процес се обавља ручно и то је управо она чар која их одваја од осталих које имамо на тржишту. Процес изискује време, тако да се данима пажљиво израђују.



4.      Друштвене мреже или лични дневник?
                И једно и друго. .


5.      Зашто?

Потребан је јавни глас како бисмо сазнали нешто ново, научили на основу туђих искустава, утешили се да још неко пролази кроз слично. Лични јер нису сви храбри, нити желе да деле своје емоције са непознатима. Неке ствари су просто само за наше очи.



6.      Како детету данашњице учинити писање дневника занимљивим? Како бисте Ви мотивисали децу?
Не бих ништа форсирала. Довољно је само указати како није ружно писати о свакодневници, и првим симпатијама. Дневник може да буде и у форми уметности, што је деци можда привлачније. Исказивање кроз цртеж, а не реч и слово.



7.      Шта саветујете данашњим генерацијама; где они греше? Сматрате ли да родитељи греше у васпитању деце?
Не знам да ли греше. Не бих се ни усудила да критикујем јер друштвене мреже нису постојале када сам била тинејџерка, самим тим не знам како је бити експониран у толико великим количинама, у толико осетљивим годинама. Нисам сигурна да бих издржала толику дозу отворености. Ја сам увек одскакала од већине, тако да бих саветовала да је добро и пожељно остати свој. Ма колико били усамљени на том путу.Нисам родитељ, али могу да запазим да деци мањка слободе и самосталности, управо тих неких личних тренутака које су моје генерације имале. Пречесто чујем оно "Пази! Пашћеш"! Време је да се присетимо како управо падови чине особу јачом, и да само након пада можемо устати. Све што не/научимо као деца, остаје заувек део нас. 



8.      Коме је намењен дневник? Да ли је прилагођен неком посебном узрасту?
Дневници су намењени свима. Зато имам папире са линијама, са делом за насловницу, за оне који заиста воле да пишу. Ту су и убачени недељни планери, за оне који воле да држе своје време под контролом, као и скроз празне странице, за цртаче.



9.      На који начин можемо доћи до Дневника? Ваш контакт?
Дневнике можете пронаћи на Фејсбук страници, као и Инстаграм страници. На истом месту ме можете контактирати за све недоумице, или поруџбине. Шаљем их углавном поштом.Такође их можете наћи у пар продајних објеката у Београду, или на Дизајн маркетима на којима повремено учествујем.



10.  Планови за даље?
Конкретан план немам. Само жеље. Дневнике ћу и даље правити, дезене ћу осликавати, пробаћу да стотине идеја претворим у неко ново дело. Желећу да наставим са својим сликарством, да остварим свој сан. Желећу да наставим обилазак Азије. Желећу да можемо да радимо и живимо од тога. Желећу и даље да променим свет, да нам врате музеје, или да живим далеко одавде. Желећу да некоме улепшам дан, да волим, и измамим осмех.
Ако чујете да сам све то успела, биће да је срећа била на мојој страни...


П.С. На Вама је да усмерите дете да квалитетно проводи не само своје слободно време, већ и све време које му се нуди. На Вама је да га подстичете да се изрази кроз реч, песму, слику. На Вама је, јер нико други неће то урадити уместо Вас. Изведите дете у шетњу, играјте се жмурки у парку, правите Снешка, урадите све што је у Вашој моћи да се Ваше дете осети као "супер-херој".



П.С.С Још једном хвала дивној Маји Зорић, чије дневнике препоручујем (Dear Diary notebooks). Одаберите да беле стране добију боје живота.



Јелена Стошић, М. Sc.





Шта се дешава када заборавимо да маштамо? Да ли то значи да одрастамо? Да ли то значи да смо одрасли? Шта се дешава са онима који наставе да маштају? И шта се дешава када снови постану јава? Много је питања, али сам сигурна да се, када снови постану јава, појави нешто сасвим неочекивано. Kloopko. А ко је то, откријте сами:

Представите се. (Име, презиме, занимање, хоби, ваша животна радост/филозофија)
Ћао, ја сам Ирена Симовић, дипломирани економиста - мастер, посао у струци немам, ал хобија имам пуно, неки чак и новац доносе а то је продаја накита под брендом Frajla&Kajla, радим декорације за дечје рођендане и шијем Kloooko јастуке. А филозофија, хммм, дозволи себи да упознаш себе!



Шта је, када и како је настало Koopko?
Kloopko је декоративни јастук, настао је пре месец дана као плод моје маште :)



Зашто баш Koopko?
Име Kloopko је настало пре свега због облика јастука који подсећа на клупко.



Ко Вам помаже у изради свакoг од Кloopka обзиром да је сваки уникатно дело? Колико је времена потребно да би се израдила једнo kloopko?
У изради Kloopko јастука учествује мој мали тим који чинимо моја бакица и ја. Постоји доста фаза у изради јастука: избор материјала, кројење и шивење, пуњење и на крају плетење. 2-3 сата је потребно за израду једног јастука ако се појединачно прави, а ако се праве више њих онда иде по фазама. 



Коме је намењенo Kloopko? Да ли је прилагођенo посебно неком узрасту?
Kloopko углавном служи за декорацију, било на каучу, софи, полици, кревецу или у кутку вашег кућног љубимца. Фукција му је она коју ви одредите. Купују жене које имају око за детаље и лепе ствари.



Како васпитачи/васпитачице, учитељи/учитељице, родитељи и деца реагују на Kloopko? Позитивни/негативни коментари.

Својим обликом Kloopko позива на игру, тако да су деци и љубимцима најзанимљивији. Јастук се свиђа чак и онима који не знају шта је и чему слижи. Никог не истављају равнодушним.



На који начин можемо доћи до Kloopka? Ваш контакт, цена?

Kloopko јастук за сад можете наћи у Врњачкој Бањи у продавници постељине и кућне декорације "Велвет" и у салону намештаја "Богојевић" у Деспотовцу. Очекујем да ће бити ускоро у Београду у неком од популарних Concept store-oва. Пратите друштвене мреже где можете обавити online куповину.
www.etsy.com/shop/kloopkocrafts

Јастуци се раде по наруџбини. Можете наручити боју коју Ви желите, као и димензију.
Постоје две димензије Kloopko јастука:

  • 30х30cm (10 инча) са два ката плетења и
  • 35х35cm (14 инча) са три ката плетења.


Планови за даље?


Што се блиске будућности тиче очекује вас празнична едиција јастука а за даље ће бити нових облика и дезена.


П.С. Хвала дивној Ирени Симовић која је одвојила времена да нам представи свој сан.
П.С.С. Наставите да сањате, никада се не зна колико сте далеко од јаве. Снови постају јава. Само је питање времена и стрпљења. 



Јелена Стошић, М.Sc.

Креативци се не могу уклопити у оквир који даје данашњица. Они шире своје корене далеко од калупа у који покушавају да их укалупе. А како је један креативац постао дефектолог сазнајте:

1.     Како је једна Ната постала Лија?
Једноставно. Офарбала сам се! Када се родила Дуња Дринчић, тетка је имала природну боју косе. Целог живота Дуње Дринчић тетка има браон косу. И онда, дође једног дана тетка, а Дуња Дринчић каже: "Тетка ти си лисица!" Да, да, риђа сам.



2.     Како да пронађемо радост у ономе што радимо?
Е, данас сам баш гледала "Пут за Ејвонли" и епизоду у којој она тетка учитељица са својом братаницом вуче неки претежак кофер и каже: "Прави се да не радиш нешто тешко. Певај." И посрћући наставља успешно да га вуче певајући. :)



3.     Како је један дефектолог постао креативац?
Мислите како је један креативац постао дефектолог? :) Дефектологија је занимљива наука, тако ме је привукла. Сам позива је јако захтеван. Између осталог потребно је изнова проналазити начин како детету приближити то што вам је тренутно у сфери интересовања. Некада певаш, некад црташ, некад скачеш, некад плачеш. :) Када сам размишљала о уписивању тог факултета себи сам поставила једно питање. Да ли осећам сажаљење у односу на људе са којима ћу једног дана радити. Схаватила сам да у мени нема ни трунке сажаљења и то је било то. Одувек сам волела да нешто петљам. Бака ме је научла да плетем, ујна да везем, цртала сам , мало вајала. Сакупљам ситнице, лимене кутије, купујем по бувљацима свашта од како сам дошла на факултет, рециклирам, баратам разним алаткама и материјалима. Студенти се обично доселе у Београд са књигама и компом. Ја сам од куће понела алат и игле за плетење. :) 




4.     Представите се. (Име, презиме, занимање, хоби, ваша животна радост/филозофија)

Ја сам Наталија Дринчић. Формално образовање- тифлолог. Ха, да вас видим ко зна шта је тифлолог? :) Не брините, нисам ни ја знала док нисам уписала факултет. Дакле, формално сам се образовала за рад са слепим и слабовидим особама свих узраста. Никада нисам имала конкретан хоби, пуно ствари ме занима. Ја сам вам од оних људи који имају наслагане књиге на прозору и све их истовремено читају, осим ако их не читају из пуке лењости.  


5.     Шта су, када и како настали украси од филца?

Украси од филца су све и свашта. Од филца, наравно. :) Има ту привезака, магнета, обележивача за књиге, држача за шналице, капута за  шоље, беџева, привезака за огрлице љубимаца, украса за јелку... Да ли желите нешто? Настали су једно вече када сам се наљутила на своју милу тетку. Толико је наваљивала да покажем људима шта радим да сам из чисто спасилачких побуда, мислим да се спасим горе наведене госпође, направила страницу којој сам дала најједноставнији могући назив. Не бих ја то мењала, шта мислите? 



6.     Које украсе имате у својој понуди?
Као што рекох, има ту привезака, магнета, обележивача за књиге, држача за шналице, капута за  шоље, беџева, привезака за огрлице љубимаца, украса за јелку, цветови за свадбе. Често ме инспирише неки предмет па у понуду убацим нешто нови. Ево, последњи су капути за шоље и привесци за псе и мачке.



7.    Ко Вам помаже у изради сваког од украса с обзиром на чињеницу да је сваки од њих уникатно дело? Колико је времена потребно да би се израдио један од њих?
Нико, сама их стварам. Понеко пошаље своју идеју у виду цртежа, фотографије, идеје, али их сама реализујем. Најједноставније украсе сам радила за 30 минута, најкомпликованије 6 сати. Без претеривања. 6 сати интензивног рада. У, не! Елмера сам радила 8 сати. Трудим се да лепак користим искључиво тамо где не могу употребити иглу, а то одузима време. Просек настанка једног обележивача за књиге је 2 сата.



8.     Коме су намењени украси од филца? Да ли је прилагођени посебно неком узрасту?
Првенствено су били намењени Дуњи и Сергеју, Василији и Светлани. Онда њиховим бакама, па мамама... За све од 7 месеци до 107 година! Наравно, уколико радим нешто за мало дете трудим се да буду отпорнији на хабање.



9.     Којим темама се бавите? Шта Вас инспирише?
Еклектика је мој приступ животу уопште, па тако и у Украсима од филца НатаЛија. Неки би рекли да је то кич, али шта нас брига шта ко прича? :)



10.    Када Вам нестане инспирације, где је најчешће тражите?
Кратко радим да би ми нестала инспирација. На ово питање ћу вам дати одговор за 5 година.



11. Како васпитачи/васпитачице, учитељи/учитељице, родитељи и деца реагују на НатаЛијине украсе од филца? Позитивни/негативни коментари.
Одлично питање! Како реагујете учитељице? :) Још увек немам одговор на њега. Нисам ја тако велика фаца. Мало људи из те бранше зна за мене. Мало људи генерално зна за мене. Моје време тек долази! :)




12.   На који начин можемо доћи до НатаЛијиних украса од филца? Ваш контакт, цена?


   Можете доћи аутобусом 77, 65 и тролејбусом 40 и 28. А могу вам их и послати поштом. :) 
  Погледајте мој профил на FB-у Instagram-у. Можете наручити нешто постојеће или послати своју идеју у виду описа, фотографије или цртежа. Цене су заиста различите. Од времена израде самог предмета највише зависи цена. Што је више детаља, то је више боцкања. :)



13.     Планови за даље?

Желим да видим баобаб у природном станишту.  

П.С. Можда имам превише среће да срећем људе сличне себи. Можда само видимо онакве људе око себе, какви смо ми сами. НатаЛија је једна од пријатеља нашег блога, која је још једном потврдила да се срећа увећава када је са неким делимо:







П.С.С. Хвала, још једном НатаЛији, која је послала претходно наведене поклоне и поделила радост са нама (учитељицом и ђацима) пре Деда Мраза! 

МС Јелена Стошић